Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /web/htdocs3/fragium16cz/home/www/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2492

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /web/htdocs3/fragium16cz/home/www/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2496

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /web/htdocs3/fragium16cz/home/www/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3468
Slovo kapelmeistra na závěr sezony… - Fragium16

Slovo kapelmeistra na závěr sezony…

Malé poohlédnutí za končící sezónou, která se letos odehrávala hlavně v tanečním rytmu, přesto však byla velmi rozmanitá.

Hned na začátek jsme si ukrojili pořádný krajíc chleba v rytmu Westernových melodií. Sestavit ples pouze z americké hudby 19. století byl poměrně oříšek. Hodiny prolézání dobových archivů se však vyplatily, neb podařilo se nám nalézt skutečné taneční skvosty. Zatančit si opravdový „America Nine Pin Cotilion“ nebo paví valčík (Peacock Waltz) se jen tak někomu nepodaří. Milé zpestření bylo vystoupení liberecké taneční skupiny The Wings a zpěv naší zpěvačky Mirjam.

Celá kapela v sále U Košků, chybí pouze Tanzmaisterová

Úvodní obálky originálních partitur

Z westernových melodií jsme se záhy přeladili na evropskou hudbu renesance, baroka a trošku rokoka. Tradiční listopadový ples Alla Danzy měl letos pár zásadních novinek, repertoár jsme obohatili o taneční hudbu mistrů W. A. Mozarta a J. Haydna.

Skupinová fotografie celého osazenstva plesu Alla Danza

Z kraje ledna jsme si zahráli opět Na Marjánce, tentokrát pod vedením „naší lektorky“ Hanky Tillmannové, ples ve stylu 19. století. Tam jsme již lehce předesílali nadcházející kulaté výročí Bedřicha Smetany. Na tomto plese se spolu setkali naše nové dvě flétnistky Veronika a Nikola, úžasné duo těchto dvou dam učarovalo sluchu celého sálu Na Marjánce.

Tradiční skupinovka po plese ,13. ledna 2024

Zlatým hřebem naší taneční sezóny byl „narozeninový“ Smetanovský bál, který se konal přesně na den narozenin Bedřicha Smetany. Ples, který byl složený výhradně, až na dvě výjimky, z hudby Bedřicha Smetany.  Opravdovým bonbonkem byl Kvapíček D dur, který Béďa složil ve svých osmi letech. Velkého ohlasu se dočkala Bedřichova francouzská čtverylka, kterou nám zahrál náš oblíbený klavírista Renard Fuchs. Třešničkou na narozeninovém dortu bylo vystoupení zpěváků z Libereckého divadla, kteří si pro nás připravili Smetanou vyškrtnutý kuplet z Prodané nevěsty a duet Kecala s Jeníkem. Nechyběl ani slavnostní přípitek za mistra. Na rozloučení s bálem nám Štěpán Pokorný zahrál na klavír Vltavu, což dojalo i ty, kteří před tím dojatí nebyli.

Smetanovský bál 2. března 2024

Dva týdny po narozeninovém bálu si část souboru společně s kapelou Trifikus zahrála bujarý jarní ples v Liberci. Ples plný irských, skotských a staroanglických melodií zahalený do svěžích zelených barev rozproudil celý sál U Košků. Duo Mates Hauser a Hana Tillmanová ukázali tanečníkům taneční rozmanitost zelených ostrovů.

Jarní ples, kapela Trifikus

Z rychlých reelů a jigů jsme se přesunuli opět k renesanci. Tentokrát do Pražských Emauz, kde jsme s Miroslavem Smahou hráli ryze renesanční ples. I na tomto plese jsme „vytasili“ několik nových skladeb, a to zejména balet. Tento ples měl i díky prostředí emauzských klášterů naprostu uchvacující atmosféru, kterou podtrhl i závěrečný tanec se svícemi.

Jarní renesanční ples v Emauzích

 Hned týden na to jsme převlékli renesanci za rokoko, tedy přesněji „rokopír“ a užili jsme si ples na hradě Grabštejn za tónů mistrů W. A. Mozarta, J. Haydna a dalších. I tento ples přinesl hudební mnohé novinky do našeho repertoáru, zejména pak velmi zajímavou taneční formu zvanou kotilion.

Rokopírový bál na hradě Grabštejn

V červnu jsme se již tradičně potkali Na Marjánce na květinovém plese, který byl letos zahalený do rokoka a 19. století. Opět se nám rozšířilo obsazení, tentokrát o další žesťový nástroj, vedle hornistky Barči usedl do orchestru její bratr Petr s trubkou.

Květinový bál Na Marjánce

Závěrem naší sezóny jsme byli pozváni k účinkování na slavnostním zahájení slavností Pětilisté růže v Českém Krumlově. Zde jsme si připravili hodinový komponovaný program s taneční skupinou Regii Caroli regis. Toto pro nás byla velká výzva, ale můžu s klidným svědomím říct, že jsem za to na všechny zúčastněné hudebníky opravdu pyšný. V poměrně krátkém čase jsme všichni udělali neskutečné množství práce, za což patří všem velký dík..

Český Krumlov, Hotel Růže

Vypadá to, že jsme letos hráli pouze plesy, ale pravdou je, že jsme mezi plesy stihli i dva veliké koncerty s Jabloneckým pěveckých sborem Iuventus Gaude, několik vlastních menších vánočních koncertů, slavnost v zahradách Sychrovského zámku a dvoje nahrávání ve studiu.

Děkuji všem našim muzikantům za zcela profesionální přístup a nasazení, zvládli jsme za krátkou dobu ohromný kus práce, společně jsme si užili skvělé akce!
Těším se na další sezónu, která se nám pomalu blíží a již objevuje v našich kalendářích.

použité fotografie: Jana Jarošů, Stanislav Foršt