Soubor Fragium 16 oslavil páté výročí

Liberecká radnice se v pátek 15.10. rozezněla zvuky nejen historické hudby. Slavnostní koncert zde odehrál soubor Fragium 16, který tak oslavil pět let své existence. Plný sál a výborná atmosféra během celého koncertu byly znakem toho, že se soubor za tu dobu skvěle sehrál a získal si srdce mnoha posluchačů.

Fragium 16 je vokálně instrumentálním souborem, který se věnuje především interpretaci historické hudby různých slohových období. Právě Liberec je domovinou několika členů, které doplňují i hudebníci z Děčína. Vůbec první vystoupení souboru proběhlo 17.10. 2016 v liberecké knihovně. Oslava pětiletého výročí zůstala městu věrna, i když tentokrát proběhla v honosných prostorách radnice.

Soubor vystupuje jak v komornějším obsazení, tak v hojnějším počtu, což byl i případ pátečního koncertu, kdy se na podiu objevilo celkem 16 hudebníků a zpěváků. Celým večerem prováděl vokalista Jiří Bartoloměj Sturz, který se své role zhostil více než dobře.

Jeho povídání o jednotlivých autorech či skladbách bylo nejen poučné, ale mnohé diváky, ostatně i další členy souboru, velmi pobavilo. Například skladby Ignáce Gahody Chrobolského ožily o to více, když Jiří velmi barvitě vyprávěl o Ignácově pestrém životě. Bylo už jen na divácích, zda příběhy pojmou za pravdivé nebo jim bude osobnost autora nadále záhadou.

Zazněly také skladby Christopha Demantia, Domenica Zipoliho, Adama Václava Michny z Otradovic, Františka Antonína Míči a dalších. Fragium 16 tyto skladby často doslova vybírá z popela, dává jim znovu život a každá takováto interpretace je proto jedinečná. A protože to jsou muzikanti veselí a hraví, nebrání se ani různým hudebním radovánkám v podobě modernější muziky.

V průběhu večera tak diváci mohli zaslechnout pár tradičních irských skladeb, píseň Ten širý proud, The Lion sleeps tonight nebo David a Goliáš. Co ovšem posluchače téměř doslova zvedlo ze židlí, byla píseň Ta slepička kropenatá, v níž se představila i harmonika v rukou Markéty Ježkové a concertina Jana Záhory. Lze jen dodat, že se výroční koncert velmi povedl a spokojenost panovala na obou stranách.

Eliška Střelková

Událost na Facebooku
Plakát ke staženi *.PDF zde